Skip to content

1336 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1877

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jan 13, 1999

Property Information

Block24101
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
11%
Improvement Value:$106,300
89%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+4.2%
2024$6,653+0.3%
2023$6,636+0.3%
2022$6,614+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3528, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1877