Skip to content

21 Michigan Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block24302
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
18%
Improvement Value:$67,200
82%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+4.2%
2024$4,537+0.3%
2023$4,526+0.3%
2022$4,511+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3824, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1912