Skip to content

1202-1204 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block25902
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
13%
Improvement Value:$359,300
87%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,958+4.2%
2024$22,992+0.3%
2023$22,934+0.3%
2022$22,860+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft7,072DeedBook 6508, Page 1691Recorded12/7/2022

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2447, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1950