Skip to content

884 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block16307
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S 7100 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,060
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
20%
Improvement Value:$340,000
80%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,654+4.2%
2024$23,660+0.3%
2023$23,600+15.5%
2022$20,430+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft7,060DeedBook 6409, Page 255Recorded7/22/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$425,000

From:

To:

Sq Ft9,084DeedBook 6258, Page 1928Recorded8/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4331, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1930