Skip to content

805 E State St

Trenton, NJ 08609

Commercial

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block26401
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
82%
Improvement Value:$6,500
18%
Total Assessment$35,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,059+4.2%
2024$1,976+0.3%
2023$1,971+0.3%
2022$1,965+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

DeedBook 6202, Page 668Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4933, Page 201

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2438, Page 671