Skip to content

19 Hampton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 1991

Property Information

Block26401
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
20%
Improvement Value:$21,100
80%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,537+4.2%
2024$1,475+0.3%
2023$1,472+0.3%
2022$1,467+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897