Skip to content

17 Hampton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1897

Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block26401
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
20%
Improvement Value:$21,600
80%
Total Assessment$27,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,494+1.6%
2021$1,470+4.5%
2020$1,408+5.2%
2019$1,338-41.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6396, Page 260

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 6053, Page 616

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5178, Page 216

Property Sale

SaleMulti
$440,500
DeedBook 4402, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1897