Skip to content

120 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1917

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block27001
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
12%
Improvement Value:$38,800
88%
Total Assessment$44,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+4.2%
2024$2,455+0.3%
2023$2,449+0.3%
2022$2,441+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,612DeedBook 6483, Page 1948Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$77,500
Sq Ft1,612DeedBook 6479, Page 908Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5056, Page 77

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4779, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1917