Skip to content

118 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1917

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Nov 2, 2001

Property Information

Block27001
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$39,400
87%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,616+4.2%
2024$2,511+0.3%
2023$2,504+0.3%
2022$2,496+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4165, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1917