Skip to content

646 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block2702
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
19%
Improvement Value:$36,400
81%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+4.2%
2024$2,505+0.3%
2023$2,499-13.3%
2022$2,884+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft1,666DeedBook 6481, Page 1420Recorded4/13/2022

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5769, Page 289

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2463, Page 697

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1922