Skip to content

245 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block27702
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
14%
Improvement Value:$35,300
86%
Total Assessment$41,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,390+4.2%
2024$2,294+0.3%
2023$2,288+0.3%
2022$2,280+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920