Skip to content

504 S Logan Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1988

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block29101
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
7%
Improvement Value:$73,800
93%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+4.2%
2024$4,398+2.0%
2023$4,312+3.4%
2013$4,171+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,224DeedBook 6461, Page 1227Recorded10/25/2021

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4941, Page 154

Property Sale

Sale
$82,450
DeedBook 2563, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1988