Skip to content

1300 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block29103
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF1S 7212SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,244
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
16%
Improvement Value:$677,600
84%
Total Assessment$806,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,791+4.2%
2024$44,903+0.3%
2023$44,791+0.3%
2022$44,645+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft7,244DeedBook 6582, Page 1134Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950