Skip to content

312 Commonwealth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1912

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jun 5, 2003

Property Information

Block30801
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
30%
Improvement Value:$51,500
70%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+4.2%
2024$4,081+0.3%
2023$4,070+0.3%
2022$4,057+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4549, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1912