Skip to content

321 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1923

Last Sale Price
$104,500
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block30801
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
32%
Improvement Value:$48,200
68%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,113+4.2%
2024$3,947+0.3%
2023$3,937+0.3%
2022$3,924+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 4818, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1923