Skip to content

331 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block30801
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
28%
Improvement Value:$53,700
72%
Total Assessment$74,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,328+4.2%
2024$4,153+0.3%
2023$4,143+0.3%
2022$4,129+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 6150, Page 633

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2919, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1925