Skip to content

655 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1913

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block31301
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
38%
Improvement Value:$29,100
62%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+4.2%
2024$2,594+0.3%
2023$2,588+0.3%
2022$2,579+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4879, Page 213

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4676, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1913