Skip to content

657 S Olden Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block31301
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
36%
Improvement Value:$31,000
64%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,813+4.2%
2024$2,700+0.3%
2023$2,693+0.3%
2022$2,684+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,242DeedBook 6612, Page 982Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,242DeedBook 6459, Page 1056Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 6158, Page 1896

Property Built

Built

Year Built: 1913