Skip to content

946 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1700
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block32001
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,112
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
7%
Improvement Value:$225,100
93%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,980+4.2%
2024$13,416
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft4,112DeedBook 6352, Page 578Recorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1700