Skip to content

909 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1893

Last Sale Price
$16,500
Last Sale Date
Aug 11, 1997

Property Information

Block32002
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,311
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
10%
Improvement Value:$88,600
90%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+4.2%
2024$5,500+0.3%
2023$5,486+0.3%
2022$5,469+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 3263, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1893