Skip to content

306-310 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Dec 3, 1993

Property Information

Block608
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description3SB 7662SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,210
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
67%
Improvement Value:$84,900
33%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,787+4.2%
2024$14,190+0.3%
2023$14,155+0.3%
2022$14,109+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$195,500
DeedBook 2757, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1950