Skip to content

9 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 9, 2022

Property Information

Block33003
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,351
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
15%
Improvement Value:$159,800
85%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,883+4.2%
2024$10,444+59.2%
2023$6,558+0.3%
2022$6,537+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,351DeedBook 6506, Page 1965Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$92,000
Sq Ft2,351DeedBook 6471, Page 519Recorded1/14/2022

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950