Skip to content

212 Whittlesey Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block33201
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
40%
Improvement Value:$39,600
60%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+4.2%
2024$3,646+0.3%
2023$3,637+0.3%
2022$3,625+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,224DeedBook 6521, Page 1996Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2579, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1955