Skip to content

226 Whittlesey Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block33201
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
38%
Improvement Value:$48,100
62%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,502+4.2%
2024$4,320+0.3%
2023$4,309+0.3%
2022$4,295+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft1,224DeedBook 6446, Page 216Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$102,500
Sq Ft1,224DeedBook 6438, Page 526Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 6052, Page 192

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2535, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1955