Skip to content

222 Whittlesey Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block33201
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
37%
Improvement Value:$44,400
63%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,771+4.2%
2024$3,619+0.3%
2023$3,609-7.4%
2022$3,897+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,224DeedBook 6499, Page 406Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,010DeedBook 6186, Page 309Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5979, Page 44

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5179, Page 230

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955