Skip to content

530 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block33303
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
17%
Improvement Value:$42,200
83%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,964+4.2%
2024$2,845+0.3%
2023$2,838+0.3%
2022$2,828+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 6177, Page 488Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1930