Skip to content

314 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block33702
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,419
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
29%
Improvement Value:$67,900
71%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,523+29.0%
2024$4,281+0.3%
2023$4,270+0.3%
2022$4,256+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3783, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1918