Skip to content

201 Cornwall Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1957

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block33802
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,786
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
37%
Improvement Value:$125,100
63%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,503+4.2%
2024$11,039+0.3%
2023$11,012+0.3%
2022$10,976+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,786DeedBook 6533, Page 1075Recorded9/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3136, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1957