Skip to content

219 Cornwall Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block33802
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,762
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
37%
Improvement Value:$127,500
63%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,677+4.2%
2024$11,206+0.3%
2023$11,178+0.3%
2022$11,142+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,762DeedBook 6383, Page 161Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5527, Page 250

Property Sale

Sale
$154,650
DeedBook 2905, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1945