Skip to content

126 Cornwall Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Mar 9, 1999

Property Information

Block33902
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
79%
Improvement Value:$21,500
21%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,905+4.2%
2024$5,667+0.3%
2023$5,653+0.3%
2022$5,635+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$156,500
DeedBook 3582, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1955