Skip to content

1405 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block34202
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
7%
Improvement Value:$192,400
93%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+4.2%
2024$11,462+0.3%
2023$11,434+0.3%
2022$11,397+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft3,408DeedBook 6475, Page 343Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 5096, Page 81

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 4685, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1960