Skip to content

829 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 10, 2005

Property Information

Block31802
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,419
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
7%
Improvement Value:$181,500
93%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+4.2%
2024$10,817+0.3%
2023$10,789+0.3%
2022$10,755+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4998, Page 26

Property Sale

Sale
$30,250
DeedBook 2266, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1920