Skip to content

1408 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2000

Property Information

Block34202
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
9%
Improvement Value:$123,900
91%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,924+4.2%
2024$7,605+0.3%
2023$7,585+0.3%
2022$7,561+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922