Skip to content

1455 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block34202
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
23%
Improvement Value:$35,000
77%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,651+4.2%
2024$2,544+0.3%
2023$2,538+0.3%
2022$2,530+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951