Skip to content

133 Clearfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block34303
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
24%
Improvement Value:$60,100
76%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+4.2%
2024$4,409+0.3%
2023$4,398+0.3%
2022$4,384+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 6177, Page 744Recorded8/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1924