Skip to content

125 Clearfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block34303
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningFZ
Sq Footage2,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
19%
Improvement Value:$88,300
81%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+4.2%
2024$6,074+0.3%
2023$6,058+0.3%
2022$6,039+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft2,832DeedBook 6521, Page 1200Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$7,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6191, Page 259Recorded4/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5789, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 3686, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1900