Skip to content

43 Moreland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block34602
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
19%
Improvement Value:$70,100
81%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+4.2%
2024$4,815+0.3%
2023$4,803+0.3%
2022$4,788+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 3024, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1920