Skip to content

130 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block34603
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
20%
Improvement Value:$62,700
80%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542+4.2%
2024$4,359+0.3%
2023$4,348+0.3%
2022$4,334+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 2506, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1928