Skip to content

132 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2006

Property Information

Block34603
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
20%
Improvement Value:$63,000
80%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560+4.2%
2024$4,376+0.3%
2023$4,365+0.3%
2022$4,351+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3595, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1928