Skip to content

935 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917
Other Exempt

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 28, 1995

Property Information

Block34906
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
31%
Improvement Value:$98,200
69%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2986, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1917