Skip to content

14 Passaic St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block3501
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB 2500SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
93%
Improvement Value:$4,400
7%
Total Assessment$67,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,892+4.2%
2024$3,735+0.3%
2023$3,726+0.3%
2022$3,714+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950