Skip to content

9 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2017

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description4SB 3288SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,144
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
24%
Improvement Value:$91,200
76%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+4.2%
2024$6,680+0.3%
2023$6,664+0.3%
2022$6,642+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 6247, Page 122Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft3,288DeedBook 6241, Page 1031Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2233, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1950