Skip to content

108 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 7, 1995

Property Information

Block3504
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3798SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,510
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
21%
Improvement Value:$224,500
79%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,498+4.2%
2024$15,833+0.3%
2023$15,793+0.3%
2022$15,742+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3005, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1950