Skip to content

9 N Willow St

Trenton, NJ 08608

Built 1886
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block3504
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage2,832
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
32%
Improvement Value:$81,300
68%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,961+4.2%
2024$6,680+0.3%
2023$6,664+0.3%
2022$6,642+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3176, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1886