Skip to content

106 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950

Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block3504
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S 5931SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage5,670
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
12%
Improvement Value:$401,700
88%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,476+4.2%
2024$25,408+0.3%
2023$25,344+0.3%
2022$25,262+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950