Skip to content

850 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$20,500
Last Sale Date
Mar 30, 1976

Property Information

Block35102
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
12%
Improvement Value:$77,700
88%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+4.2%
2024$4,916+0.3%
2023$4,903+0.3%
2022$4,887+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920