Skip to content

7 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block36002
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
27%
Improvement Value:$156,900
73%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,449+44.3%
2024$8,629-11.6%
2023$9,762+0.3%
2022$9,731+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$77,300

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 6281, Page 994Recorded4/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$194,394
DeedBook 6267, Page 685

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5051, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3828, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1929