Skip to content

5 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2005

Property Information

Block36002
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,435
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
32%
Improvement Value:$112,600
68%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,664+4.2%
2024$9,275+0.3%
2023$9,251+0.3%
2022$9,221+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925