Skip to content

43 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jun 25, 1975

Property Information

Block36002
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
41%
Improvement Value:$82,000
59%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+4.3%
2024$7,516+0.3%
2023$7,496+0.3%
2022$7,471+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954