Skip to content

71 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1861

Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block3901
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage728
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
18%
Improvement Value:$19,200
82%
Total Assessment$23,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,301+1.6%
2021$1,280+4.5%
2020$1,225+5.2%
2019$1,164+48.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6396, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1861